Jazykové kurzy

Studijně poznávací pobyt Velká Británie - Brighton 2024

Poslední zářijový týden školního roku 2024/25 strávili vybraní žáci vyššího gymnázia studijním a poznávacím pobytem v Anglii, konkrétně v Brightonu a okolí. První den byl velmi náročný, po dlouhé cestě čekala žáky celodenní prohlídla Brightonu, kde navštívili mimo jiné Sea Life Centre, historické centrum a prošli se po pobřeží. Další dny byla vždy dopoledne na programu výuka angličtiny s rodilými mluvčími v BMECP centru a odpoledne bylo věnováno výletům po okolí. Žáci navštívili středověký Arundel castle, útesy Seven Sisters a nádherné městečko Hastings s rybářským přístavem a nejstarším domem v celé Anglii. Poslední den byl věnovaný prohlídce Londýna, kterou si díky nádhernému počasí všichni velmi užili.

img_1243-1067x800-q75
img_1283-1067x800-q75
img_1374-1067x800-q75
img_1376-1067x800-q75

Jazykový pobyt Velká Británie - Plymouth 2022

Ve dnech 25. 9. až 1. 10. 2022 se žáci sext a septim po pauze způsobené pandemií zúčastnili studijního a poznávacího pobytu v jihoanglickém Plymouth. Hned po příjezdu do hlavního britského přístavního města si šli prohlédnout National Marine Museum, ve kterém se dozvěděli nejen něco o historii mořeplavby, ale také o životě v oceánech a mohli se i pokochat největším akváriem v Británii. Večer se poprvé setkali se svými hostitelskými rodinami, ve kterých pak strávili následující čtyři noci a mohli srovnat, alespoň na chvíli, život v české a britské domácnosti. Každé ráno pro studenty pak probíhala výuka anglického jazyka v místní škole Mayflower College, ve které se o ně starali rodilí mluvčí z Británie a Irska. V následujících dnech nás čekal bohatý program, bohužel však v typicky britském počasí. V úterý studenti navštívili biologický projekt Eden Project, tři obrovské ekologicky soběstačné skleníky s faunou a flórou z biotopů z celého světa. Ve středu prozkoumávali samotné centrum Plymouth, kde mimo jiné navštívili moderní muzeum The Box a místní přístav, ze kterého v sedmnáctém století vyplouvali Pilgrim Fathers, první osadníci nového světa. Ve čtvrtek na nás čekalo sídlo Buckland Abbey spjaté se známým mořeplavcem Sirem Francisem Drakem a Sirem Richardem Grenvillem a později krátká procházka po větrném ale dechbroucím národním parku Dartmoor. V poslední deštivý páteční den jsme pak podnikli cestu do Londýna, kde jsme se stihli podívat na hlavní památky a zajímavosti města, jako jsou London Eye, British Museum, Buckingham Palace a další. Bohatší o spoustu zážitků a vědomostí jsme se vraceli přes English Channel zpátky do ČR v sobotu.

70xp5yd78nm
70xp9ftj2h9
70xpbpkc35k
70xpfvyazdr

Projekt „Za poznáním na Východ II“

V letošním školním roce 2019/2020 jsme realizovali v pořadí již jedenáctý projekt v rámci dotačního programu Jihomoravského kraje „Do světa“, ve kterém pokračujeme ve spolupráci se střední školou v Nižním Novgorodě. Skupina deseti českých žáků v doprovodu dvou pedagogů navštívila na přelomu srpna a září Nižní Novgorod. Na začátku desetidenního pobytu jsme se seznamovali s historií a současností tohoto partnerského města, poslední dny pobytu jsme strávili v Moskvě. V polovině září jsme přivítali ruskou skupinu u nás v Brně. I pobyt ruské skupiny jsme zaměřili na historii a současnost Brna a Jihomoravského kraje. Cílem projektu je, kromě seznámení se s historií a současností obou států, také rozvoj jazykových kompetencí.

70xpl36fcjv
70xpqerkt10
70xptur1myd

Vzdělávací pobyt SKOTSKO 2019“

Ve dnech 25. 5. až 3. 6. 2019 se žáci tercií a kvart zúčastnili vzdělávacího pobytu ve skotském Edinburghu. Cestou přes Británii se v neděli 26. 5. zastavili v Oxfordu, městě J. R. R. Tolkiena i Richarda Dawkinse. Při prohlídce akademického města navštívili nejznámější koleje, včetně věhlasné koleje Christ Church. Podívali se též do oxfordského přírodopisného i etnografického muzea. V pondělí následovala zastávka u Hadriánova valu, kde se mohli projít v ruinách základen budov z bývalého římského opevnění. Ve městě Jedburgh následovala prohlídka známého opatství i domu, v němž pobývala Marie Stuartovna. Ten samý den večer následovalo rozdělení do hostitelských rodin, ve kterých studenti dále rozvíjeli své schopnosti přirozené komunikace v anglickém jazyce, a hned druhý den začalo úterý první výukou angličtiny s rodilými mluvčími, která, se čtvrteční přestávkou, pokračovala až do pátku. Po studijních dopoledních však vždy zůstalo žákům dost energie na odpoledne nabité dalším poznáváním při poučných a zajímavých exkurzích. V úterý přitom jejich kroky směřovaly skrze historické centrum Edinburghu, na edinburský hrad, pověstnou Královskou míli, do katedrály sv. Jiljí a nakonec ke skotskému parlamentu. Ve středu se podívali na hrad ve Stirlingu i rozhlednu Wallace Monument, ve čtvrtek následovala cesta do Fort Augustus k jezeru Loch Ness a vyjížďka lodí po jezeře. Cestou zpět měli několik zastávek vprostřed omračující skotské přírody plné v mlze zahalených strmých kopců, vřesovišť, jezer a svěžích plání. V pátek pokračoval program v Edinburghu a kromě jiného bylo navštíveno Národní muzeum Skotska. V sobotu, cestou do Newcastlu, se žáci zastavili na hradu Alnwick, kde se natáčely scény s létáním na košťatech ve známém filmu Harry Potter. I naši terciáni s kvartány zde absolvovali lekci létání na košťatech. Z Newcastlu následovala plavba do Amsterdamu a potom prohlídka věhlasného holandského města Amsterdamu. V pondělních ranních hodinách se celá výprava dostala opět do České republiky, bohatší o řadu zážitků, nových vztahů, vzpomínek i poznatků.

70xpxa0ejo8
70xq05bsjvx
70xq1zo25i6

Jazykově poznávací pobyt USA 7. - 13. května 2019“

Newyorčané s upřímností sobě vlastní velmi často považují pověstný Big Apple za pupek světa. I když s tím nemusíme všichni souhlasit, je nesporné, že New York je jedním z nejzajímavějších a nejoriginálnějších míst na Zemi a já jsem moc ráda, že jsem měla možnost společně s našimi studenty nasát jedinečnou atmosféru této metropole se stovkou mrakodrapů a fascinující etnickou směsí obyvatel. Pověstný Manhattan je jedna velká, fantastická podívaná a my jsme si velmi užili výhled z 86. patra Rockeffelerova centra, které nabízí úchvatný panoramatický pohled na město včetně nezapomenutelného Empire State Building. Navštívili jsme také Památník a Muzeum 11. září, věnovaný obětem teroristického útoku, kde se dnes tyčí lesklý mrakodrap One World Trade Center. Viděli jsme slavnou Wall Street, budovu Federal Hall a nejznámější newyorské náměstí a kultovní místo Times Square. Podařilo se nám strávit pár hodin v Central Park (srdce či plíce Manhattanu), kam newyorčané míří za sportováním i odpočinkem. Moc ráda vzpomínám na pěší procházku po slavném Brooklyn Bridge – ikoně mostního inženýrství, návštěvu čtvrti Little Italy či projížďku lodí kolem slavné Sochy Svobody, která již přivítala milióny návštěvníků. A nemůžu také nezmínit Fifth Avenue se slavnými obchodními domy či návštěvu nádražní budovy Grand Central Station, jež je mistrovským dílem tehdejší architektury umístěné hned vedle dalšího architektonického skvostu Chrysler Building. Dalším cílem našeho pobytu v USA bylo hlavní město Washington D.C. Viděli jsme všechny nejznámější budovy a památníky, The White House, úřední sídlo amerického prezidenta, sídlo Kongresu Capitol, The Washington Monument, The Lincoln Memorial a jiné. Navštívili jsme úžasná muzea jako Smithsonian National Museum of Natural History, National Air and Space Museum, Museum of Modern Art a mnoho dalšího. Jsem ráda, že se poznávací pobyt v USA takto vydařil a věřím, že zůstane dlouho v našich vzpomínkách.
Zapsala Mgr. Jana Lysoňková

70xq57ttrcp
70xq9y6iyzr
70xqdfbbrbu

Projekt „Za poznáním na Východ“

Po roční vynucené pauze se nám v letošním školním roce podařilo zrealizovat další z řady projektů, zaměřených na rozvoj ruštiny. Na přelomu srpna a září navštívila skupina 10 žáků naší školy v doprovodu 2 pedagogických pracovníků partnerskou školu v Nižním Novgorodě. Během desetidenního pobytu jsme ve spolupráci s touto školou zrealizovali řadu exkurzí, seznámili jsme se s historií i současností Sankt-Petěrburgu, prohloubili jsme si znalosti ruštiny a navázali nová přátelství. V první polovině září přiletěla skupina 10 ruských žáků a 2 učitelů k nám do Brna a jejich pobyt byl zaměřen především na historii a současnost našeho jihomoravského regionu.

70xqhebd6lv
70xqjy821ma
70xqmkooke5

Projekt „Poznáním ke sblížení V“

V období od 27. 8. 2016 do 6. 9. 2016 jsme realizovali první část projektu „Poznáním ke sblížení V“, který navazuje na naše předcházející projekty, a je zaměřen na rozvoj ruského jazyka. První část projektu proběhla na území Ruska. Jako každý rok si pro nás i letos partnerská škola připravila několik zajímavých exkurzí – exkurzi po Nižním Novgorodu, návštěvu přírodní rezervace v Keržensku, kde proběhla výuka ekologie v praxi, malování tradičních vánočních ozdob v nižegorodské továrně, exkurzi do městečka Semjonov, kde jsme navštívili továrnu na výrobu matrjošek a sami si svou matrjošku v rámci „мастер-класса“ namalovali, nebo návštěvu mužského kláštera. Další tři dny jsme strávili v Moskvě. Návštěva Kremlu, Uspenského chrámu, Zbrojnice nebo Treťjakovské galerie patřily k nezapomenutelným zážitkům. Žáci bydleli během projektu v rodinách, všechny exkurze probíhaly v ruštině, takže jsme během celého pobytu plnili cíl projektu, kterým je rozvoj jazykových dovedností a prohlubování vědomostí o ruské historii, kultuře i současnosti.

Realizace druhé části projektu probíhala od 11. 9. 2016 do 18. 9. 2016 na území České republiky. V této části projektu se obvykle snažíme seznámit ruské žáky s historií a současností naší země se zaměřením na náš region – na Jižní Moravu. Během letošního osmidenního pobytu jsme žákům naší družební školy z Nižního Novgorodu ukázali krásy Moravského krasu, navštívili jsme hrad Pernštejn a hlavní město Prahu. Největší pozornost jsme ale věnovali Brnu – seznámili jsme je s nejvýznamnějšími památkami našeho města a v letošním roce jsme navštívili i podzemní prostory Labyrintu pod Zelným trhem a Kostnici u sv. Jakuba.

70xqplhkgvs
70xqslqydh4
70xqwnrnejo

Stínování pedagogů na Maltě – výzva 56

Jednou z aktivit projektu Podpora jazykového vzdělávání s registračním číslem CZ.1.07/1.1.00/56.1468 bylo i stínování vyučujících na jiných zahraničních školách. Naší škole se podařilo zajistit stínování pěti pedagogů na Junior College University of Malta. Pobyt se uskutečnil z organizačních důvodů během podzimních prázdnin v týdnu od 24. 10. do 31. 10. 2015. Během každodenního pobytu ve škole jsme postupně poznávali systém středoškolské výuky této země. Navštěvovali jsme výuku angličtiny, biologie, výpočetní techniky, zeměpisu, chemie a také dalších předmětů. Po každé hodině jsme mohli promluvit s vyučujícími a ti nám ochotně odpověděli na naše dotazy. Zajímaly nás závěrečné zkoušky, jejich náplň a hodnocení a také systém přijímacího řízení na vysokou školu. Maltský systém je z historických důvodů obdobou britského modelu. V rámci pobytu na škole jsme naši vlast a naše výukové metody představili na workshopu Mammoth Hunters and the Oldest Art of Central Europe, který sklidil u studentů i vyučujících velký úspěch. Stínování na Maltě pro nás bylo přínosné z odborného i jazykového hlediska.

Zapsala Mgr. Soňa Krampolová za kolektiv zúčastněných – Mgr. Jitku Němčanskou, Mgr. Janu Lysoňkovou, Mgr. Pavla Vaníčka, Janu Kolajovou

70xr0nt9c2v
70xr375baxc
70xr6whqgkj
70xrb88em3k
70xrdqo17f2
70xrgiv3kq3

Na kvalitní výuku jazyků klade škola velký důraz. Proto pravidelně organizujeme pro žáky výměnné a studijně poznávací zahraniční pobyty.

Projekt „Poznáním ke sblížení IV“

Na začátku školního roku 2015/16 jsme realizovali další z našich projektů zaměřených na rozvoj ruštiny, tentokrát pod názvem „Poznáním ke sblížení IV“. Na přelomu srpna a září odletěla česká skupina do Nižního Novgorodu. Během desetidenního pobytu jsme se seznámili s Nižním Novgorodem, ve spolupráci s ruskou partnerskou školou jsme realizovali několik exkurzí a na konci pobytu jsme měli možnost navštívit Sankt-Peterburg. Ruská skupina přiletěla do ČR na konci září a jejich pobyt byl zaměřen především na historii a současnost našeho jihomoravského regionu.

227-1067x800-q75
70xrjwjef1m
229-1067x800-q75

Jazykově poznávací pobyt Velká Británie

V týdnu od 13. – 19. září jsme zavítali do Anglie, konkrétně do oblasti Bournemouth. V tomto překrásném přímořském letovisku studenti v dopoledních hodinách absolvovali jazykový kurz, kde mohli zdokonalit své komunikativní dovednosti pod vedením zkušených lektorů. Výuka probíhala ve třech skupinách podle jazykové úrovně a studenti též získali závěrečný certifikát. Ubytování studentů bylo zajištěno v hostitelských rodinách. V odpoledních hodinách jsme si užívali výlety do blízkého okolí. Mimo jiné jsme navštívili Sherborne Castle, sídlo slavného mořeplavce Waltera Raleigha, historické doky v Portsmouth, prehistorický monument Stonehenge se zastávkou v krásném historickém centru města Salisbury. Poslední den pobytu jsme tradičně věnovali návštěvě Londýna. Velkou atrakcí byla prohlídka muzea Madame Tussauds a vyhlídka na město z London Eye. Při pěší prohlídce města studenti měli možnost vidět Trafalgar Square, Buckingham Palace, Westminster Abby, 10 Downing Street, Houses of Parliament a další zajímavá místa Londýna. Příjemně unavení a plní zážitků jsme na trajektu opouštěli bílé útesy přístavu Dover a směřovali zpátky domů.

300-1200x740-q75
301-1110x800-q75
302-1067x800-q75

Projekt ‚Poznáním ke sblížení III‘

V době od 30. 8. 2014 do 9. 9. 2014 proběhla 1. část projektu „Poznáním ke sblížení III“, který je realizován v rámci dotačního programu „Do světa“, vyhlašovaného Jihomoravským krajem a který je z tohoto programu finančně podporován. První část jsme realizovali na území Ruska. V letošním roce bylo zaměření projektu širší než v letech předcházejících. Kromě rozvoje jazykových dovedností a poznávání historie a současnosti jsme zaměřili projekt přírodovědně, ekologicky a zeměpisně. Ruská strana pro nás připravila bohatý program – od terénní ekologické výuky v Kerženské chráněné krajinné oblasti, přes návštěvu chrámů a klášterů až po malování vánočních ozdob. V závěru výměnného pobytu jsme strávili téměř 3 nezapomenutelné dny v Moskvě. V době od 20. 9. 2014 do 27. 9. 2014 jsme realizovali druhou část tohoto projektu. Tentokrát jsme přivítali třináctičlennou ruskou skupinu u nás na jižní Moravě. Cílem projektu bylo ukázat ruským žákům a jejich pedagogům krásy jižní Moravy, seznámit je s historií i současností této oblasti. V rámci projektu jsme uskutečnili pod vedením našich žáků v roli průvodců exkurzi po Brně, navštívili jsme hrad Pernštejn a prošli zdejší naučnou stezku, zavítali jsme do chráněné krajinné oblasti Moravský kras, navštívili jsme hlavní město Prahu a také zámek v Lednic

305
306
307

Projekt ‚Poznáním ke sblížení II‘

Ve školním roce 2013/14 jsme za finanční podpory Jihomoravského kraje realizovali další projekt na podporu výuky ruského jazyka na naší škole. Jako každý rok se projekt, tentokrát nazvaný „Poznáním ke sblížení II“, skládal ze dvou částí. První část probíhala na území Ruska, druhou jsme realizovali na území naší republiky, především pak na území Jihomoravského kraje.
První část projektu probíhala v době od 5. 9. 2013 do 14. 9. 2013. Letadlem jsme z Brna přes Moskvu odletěli do Nižního Novgorodu, partnerského města Brna. Ve spolupráci s partnerskou Všeobecněvzdělávací střední školou č. 48 jsme uskutečnili několik exkurzí. Především to bylo seznámení se s Nižním Novgorodem, jeho historií i současností, dále exkurze do městeček Gorodec a Semjonov. Nedílnou součástí projektu je i účast ve výuce. V letošním roce jsme absolvovali hodinu dějepisu, zeměpisu a zeměpisu Nižegorodské oblasti. Část projektu probíhala v Sankt-Peterburgu, kde jsme navštívili řadu památek, o kterých se naši žáci učí na hodinách ruského jazyka. Podnikli jsme také exkurzi do Carského Sela, kde měli žáci možnost uvidět např. Jantarovou komnatu, nebo do Peterhofu. Veškerý program byl veden v ruštině, což představuje obrovský přínos pro další rozvoj ruštiny našich žáků.
Druhá část projektu probíhala od 19. 9. 2013 do 28. 9. 2013. V této části jsme se snažili přiblížit žákům a pedagogům naší partnerské školy historii a současnost naší vlasti, především pak Jihomoravského kraje. Navštívili jsme Velehrad a památník Velké Moravy ve Starém Městě, hrad Pernštejn, Moravský kras, zámek v Lednici a hlavní město Prahu.
I v letošním roce jsme využili ruské pedagogy ve výuce v některých třídách – proběhla např. hodina konverzace nebo hodina literatury na téma „Sergej Jesenin – život a tvorba“.
Náš projekt opět splnil svůj cíl – žáci na vlastní oči viděli to, o čem se ve výuce učí, dokázali si, že jsou schopni komunikovat v ruštině a svoji znalost ruštiny si určitě zdokonalili.

310
311
312

Studijní pobyt Irsko

Ve dnech 9. – 17. 6. 2013 studenti EKO Gymnázia (sekundy až septimy) a tři pedagogové (Hanzíková, Lysoňková, Vaníček) absolvovali studijně poznávací pobyt v Irské republice a Londýně. Cestovali autobusem a plavili se trajektem přes Keltské moře.
Vylodili se na “Smaragdovém ostrově“ poblíž hlavního města Dublinu. Navštívili St. Patrick’s Cathedral, TrinityCollege a mnoho dalších památek. Ubytování v hostitelských rodinách jim umožnilo ověřit si jazykové znalosti.
Další příležitost dostali studenti v hostitelských rodinách v Limericku, kde místní lidé mluví zcela odlišným dialektem. K největším zážitkům patřily výlety do přírody: oblast Barren, Moherské útesy, Wicklowmountains a další. Na irské poměry bylo přívětivé počasí.
Zlatým hřebem programu se stala celodenní zastávka v Londýně, hlavním městě Velké Británie. Mladší studenti si prohlédli City s hlavními památkami (Tower, Parliament, Madam Tussaud Museum, London Eye). Starší studenti využili londýnského metra a navštívili Covent Garden, slavnostní mši ve WestminsterAbbey, Trafalgar Square s Národní galerií aj.
Sraz byl navečer v Greenwich, kam jedna skupina připlula po Temži, druhá dorazila metrem.
Po překonání EnglishChannel, Francie, Belgie a Německa dorazili všichni šťastně domů.

315
316
317

Projekt ‚Poznáním ke sblížení‘

Projekt „Poznáním ke sblížení“ je pokračováním čtyř předcházejících projektů, které jsme začali realizovat za podpory Jihomoravského kraje v rámci dotačního programu „Do světa!“ již v roce 2006. Všechny tyto projekty vznikly jako podpora rozvoje ruštiny na středních školách a spočívají ve vzájemné žákovské výměně. Již v roce 2006 jsme navázali spolupráci se Střední všeobecněvzdělávací školou č. 48 v Nižním Novgorodě a v této spolupráci pokračujeme a snažíme se ji rozvíjet.

První část projektu jsme realizovali na území Ruska. V září 2012 odletěla skupina 10 žáků naší školy v doprovodu garanta a organizátora projektu PhDr. Heleny Gazdové a Mgr. Jitky Němčanské na 11 dnů do Nižního Novgorodu. Naši žáci bydlí pravidelně v rodinách – výhodou je možnost poznat běžný život na vlastní oči a rozvíjet své jazykových dovednosti v každodenní komunikaci. Během pobytu jsme se seznámili s Nižním Novgorodem, s městečky Semjonov a Gorodec a také se Sankt Peterburgem. Žáci měli také možnost navštívit některé vyučovací hodiny, besedovat se svými ruskými kamarády a setkat se i s představiteli Priokské městské části a s představiteli novgorodské univerzity.

V říjnu 2012 začala realizace druhé části projektu. Do Brna přiletěla skupina 10 žáků a 2 pedagogů z partnerské školy z Nižního Novgorodu. Během svého pobytu v ČR si prohlédli nejen město Brno, ale seznámili se i s dalšími regiony (Lednice, Pernštejn, Praha, Moravský kras, Kroměříž).
Součástí projektu je i účast ve výuce – tuto možnost využívá především česká skupina v Rusku. Naši žáci se všichni povinně učí ruštinu a mohou se tedy zúčastnit výuky kteréhokoliv předmětu. V letošním roce byla jednou z doprovázejících učitelek T. A. Borisovová – učitelka ruského jazyka a literatury. Využili jsme této možnosti a Taťána Alexandrovna vedla u nás hodinu ruské literatury na téma „Přátelství A. S. Puškina v Carském Sele“. Na závěr pobytu ruské skupiny v ČR jsme ve škole uspořádali koncert, na kterém se podíleli žáci obou škol. Koncertu se zúčastnila i zástupkyně odboru školství Krajského úřadu Jihomoravského kraje paní Lenka Endlicherová.

Projekt ‚Poznáním ke sblížení‘ byl opět velmi úspěšný, mezi žáky o něj byl obrovský zájem a my doufáme, že se nám za podpory Jihomoravského kraje podaří v něm pokračovat i v budoucnu.

320
321
322

Projekt „Přes poznávání regionů k mezinárodní spolupráci“

Po úspěšné realizaci projektů „Na Východ I–III“, financovaných Jihomoravským krajem v rámci dotačního programu „Do světa“, jsme ve školním roce 2011/12 uskutečnili další projekt, který jsme tentokrát nazvali „Přes poznávání regionů k mezinárodní spolupráci“. Projekt byl realizován opět v rámci dotačního programu „Do světa 2011!“ a spolufinancován Jihomoravským krajem.

Česká skupina, tentokrát v počtu pouze 8 žáků, neboť 2 žákyně se ze závažných důvodů nemohly zúčastnit, odletěla v doprovodu PhDr. Heleny Gazdové a Mgr. Jitky Němčanské 4. září 2011 do Moskvy a odtud odjela autobusem do Nižního Novgorodu. Během jedenáctidenního pobytu se naši žáci seznámili s partnerskou školou č. 48, s ruským systémem vzdělávání a s výukou na ruské škole. Během návštěvy výuky ve škole tak měli možnost srovnávat úroveň českého a ruského školství.

Kromě výuky bylo cílem projektu seznámit žáky s ruskou historií, kulturou i současností. Během jednotlivých exkurzí se naše skupina seznamovala s historií i současností Nižního Novgorodu, navštívili jsme městečka Semjonov, Gorodec a Suzdal. Městečka Semjonov a Gorodec jsou známa svými továrnami na výrobu tradičních dekorativních předmětů lidové kultury. V obou továrnách pro nás připravili tzv. „мастер-класс“, kde jsme měli možnost nakreslit si pod vedením odborníků vlatní matrjošku nebo vyrobit z hlíny tradiční píšťalku.

Naši žáci měli také možnost besedovat s představiteli Priokské městské části, na jejímž území se naše partnerská škola nachází. Své znalosti ruštiny si naši žáci ověřovali i v praxi – při diskuzích v rodinách, při nákupech nebo v dopravních prostředcích.

Při zpáteční cestě 14. září jsme měli možnost strávit dopoledne v Moskvě, kde jsme si prohlédli Rudé náměstí, chrám Vasilije Blaženého a navštívili Zbrojnici v Kremlu.

Česká část projektu byla realizována v době od 5. 10. do 15. 10. 2011. I tato část trvala 11 dnů. Z Nižního Novgorodu přiletěla skupina 10 žáků a dvou pedagogů – garant projektu na ruské straně Světlana Gosudarevová a ředitelka školy Anna Savenkovová. Během jedenáctidenního pobytu jsme se snažili přiblížit našim přátelům českou kulturu, tradice a zvyklosti. Seznámili jsme je s naší školou, výukou, s historií i současností našeho města a celého regionu, uspořádali jsme řadu exkurzí.

325
326
327

Studijní pobyt v Anglii

Na přelomu května a června 2011 jsme uskutečnili devítidenní poznávací výjezd do Anglie. Program i aktivity vycházely ze studijního plánu zúčastněných žáků i ze snahy motivovat žáky pro studium anglického jazyka. Z Oxfordu, kde jsme bydleli v hostitelských rodinách, jsme denně vyjížděli za poznáním nejzajímavějších míst: Bath, Stonehenge, Stratford nad Avonou, Warwick aj. Studenti měli dokonce možnost navštívit fakultu na Oxford University, kde se natáčel film Harry Potter. Dalším naším cílem byl Londýn: bydleli jsme opět v hostitelských rodinách v jižní části hlavního města. Navštívili jsme řadu nejzajímavějších památek a atrakcí: Muzeum voskových figurín, Muzeum Sherlocka Holmese, hrad Tower, slavný fotbalový stadion Emirates, London Eye aj. Pěšky jsme prošli centrum Londýna a poté, díky téměř tříhodinové okružní jízdě doubledeckerem, jsme poznali a nafotili celý Londýn. Zajeli jsme dokonce do zámku Windsor, sídla britské královny, navšítivili jsme blízkou prestižní školu Eton. Z Windsoru jsme místním vyhlídkovým busem odjeli do centra volného času Legoland a tam si všichni dosyta užili atrakcí v rozsáhlém areálu. Nezapomenutelným zážitkem pro mnohé studenty byla plavba lodí po Temži do Greenwiche, návštěva Královské observatoře a fotografování na nultém poledníku.

330
331

Stáž v Rusku

Ve dnech 2. – 12. 5. 2011 se skupina 14 žáků v doprovodu dvou pedagogů zúčastnila stáže v Rusku. V městě Vyborg, které leží téměř u hranic s Finskem, jsme navštěvovali výuku ruského jazyka, angličtiny, zeměpisu, dějepisu a estetické výchovy na místní střední škole. Hodiny byly kvalitně připravené a založené na spolupráci českých a ruských žáků. Absolvovali jsme též prohlídku celé školy a zúčastnili se obhajob ročníkových prací. Pro české žáky to byla zajímavá zkušenost. V Petrohradu jsme měli domluvenou spolupráci s univerzitou. Ochotní učitelé nás provedli po univerzitě a seznámili s její historií. I zde jsme absolvovali několik hodin výuky. Naši žáci mohli porovnat rozdíl mezi středním a vysokoškolským vzděláváním v Rusku. Navštívili jsme řadu význačných památek a žáci tak na vlastní oči viděli to, o čem se učí na hodinách ruského jazyka. Každý z žáků si připravil o vybrané památce výklad v ruštině a při prohlídce seznamoval své spolužáky s fakty a zajímavostmi. Během výkladu o jednotlivých památkách jsme natočili krátké video.

335
336
337

Projekt ‚Ruština znovu a nově‘

V červnu roku 2012 skončila na EKO GYMNÁZIU BRNO o. p. s. realizace projektu ‚RUŠTINA ZNOVU A NOVĚ‘. Projekt byl koncipován jako komplexní jazykový vzdělávací program. Vycházel z dlouhodobé snahy EKO Gymnázia o kvalitní jazykové vzdělávání v jazyce anglickém a ruském. Jeho cílem bylo posílit postavení ruštiny ve srovnání s ostatními cizími jazyky vyučovanými na středních školách. Postupně jsme hledali a ověřovali nové, účinné a atraktivní metody práce v rámci výuky ruštiny. Hlavním pilířem byl inovovaný předmět ‚Komunikace v ruském jazyce‘, který si kladl za cíl naučit žáky komunikovat v běžných situacích a který vedl rodilý mluvčí. Zlepšili jsme materiální zázemí pro výuku ruštiny – ať už vytvořením vlastních učebních textů a pracovních listů, které vycházejí ze specifik naší školy, nebo zřízením knihovny, specializované na ruský jazyk. Prohlubujeme mezipředmětové vztahy – využití ruštiny při hodinách hudební výchovy. Pomocí tematických exkurzí mohou žáci lépe uplatnit své znalosti a komunikativní schopnosti.

Projekt byl financován z fondů EU prostřednictvím Jihomoravského kraje.

Bližší informace o celém průběhu je možné najít na samostatných stránkách projektu.

340
341
342

Mezinárodní letní škola ruského jazyka Moskovija v Rusku

V červenci strávily 4 žákyně naší školy s prof. N. Miženkovou 3 týdny na mezinárodní letní škole ruského jazyka MOSKOVIJA v Rusku. Děvčata obsadila první místa ve výběrovém testování z ruského jazyka na oddělení zahraničních vztahů Magistrátu města Brna a byla vybrána z pěti účastníků ČR z města Brna. V červenci 2010 se uskutečnil již 8. ročník této LJŠ, které se zúčastnilo 36 delegací z různých zemí Evropy, Asie, Afriky a Ameriky. Naše žákyně – N. Miženková a Ž. Petrová z kvinty A, H. Dostálová a M. Faukalová ze sexty C za doprovodu vyučující ruského jazyka Mgr. N. Miženkové absolvovaly velmi bohatý a zajímavý vzdělávácí a poznávácí program. Na závěr třítýdenního pobytu obdržely Certifikát o absolvování jazykové školy, prof. Miženková Osvědčení o vzdělávání učitelů Rj pro zvýšení kvalifikace v oblasti metodiky výuky ruského jazyka jako cizího jazyka.

345
346
347

Studijní pobyt v Anglii

Od 6. do 13. června 2010 měli žáci od tercií po sexty možnost zúčastnit se osmidenního studijního pobytu v jižní Anglii. Cesta byla zajištěna autobusem, ubytování v anglických rodinách ve Worthingu. Dopoledne věnovali žáci výuce anglického jazyka, odpoledne potom výletům a poznávání přírodních i historických zajímavostí Anglie. Poslední den před odjezdem prožili účastníci v Londýně. Pobyt pro žáky připravila PhDr. Ludmila Hanzíková.

350
351
353
354
355

Trilogie projektů „Na Východ“

V roce 2006 se EKO GYMNÁZIUM BRNO o. p. s. poprvé přihlásilo do dotačního programu ‚Do světa!‘, finančně podporovaného Jihomoravským krajem. Tehdy jsme uzavřeli s partnerskou školou v Nižním Novgorodě smlouvu o vzájemné spolupráci a výměně studentů, kterou jsme naplánovali na 5 let. V letech 2006 až 2008 se nám za finanční podpory Jihomoravského kraje podařilo zrealizovat trilogii projektů s názvem ‚Na Východ I‘, ‚Na Východ II‘ a ‚Na Východ III‘. Projekty spočívaly ve vzájemné studentské výměně 10 studentů a 2 pedagogů z každé školy. Program projektů byl zaměřen na rozšíření a procvičení jazykových znalostí a seznámení se s ruskými tradicemi a kulturou. Naši studenti navštěvovali hodiny ruštiny a angličtiny na partnerské škole, pořádali besedy o kultuře a tradicích České republiky, dále se zúčastnili společenského a kulturního života v Rusku a v neposlední řadě absolvovali poznávací výlety a exkurze, na kterých je provázeli jejich ruští vrstevníci. Obdobný program jsme zajistili i pro ruské kamarády v České republice.

357
358
359

Název zahraničního partnera

Střední všeobecně vzdělávací škola č. 48 v Nižním Novgorodě 

adresa: ul. Bonč-Brujeviča, 11-a, 603009 Nižnij Novgorod

střední škola s humanitním a ekonomickým zaměřením

Obsahové zaměření projektů:

  • poznávací exkurze v rámci měst a krajů
  • návštěvy kulturních akcí a zařízení (památky, divadla, koncerty, muzea, výstavy)
  • vzájemná účast ve výuce jazyků (ruština, angličtina) i všeobecně vzdělávacích předmětů
  • setkání s představiteli družebních krajů

Přínos projektů:

  • navazování kontaktů mezi studenty a učiteli středních škol družebních krajů (Jihomoravský kraj – Nižnonovgorodská oblast) a jejich prohlubování na základě dlouhodobé spolupráce
  • rozšíření jazykových znalostí ruštiny českých studentů (ruština je na EKO gymnáziu Brno povinným vyučovacím předmětem)
  • bezprostřední vzájemné seznámení se se způsobem života, kulturou, historií a tradicemi obou regionů
  • vytvoření předpokladů pro eventuální další rozšiřování kontaktů mezi Jihomoravským krajem a Nižnonovgorodskou oblastí na úrovni středních škol

Garant projektů

PhDr. Helena Gazdová

Poskytovatel finanční podpory

Jihomoravský kraj

360
361
362
363
364
365
366
367
368