EKO GYMNÁZIUM BRNO

Přidružená škola UNESCO a partnerská škola Masarykovy univerzity

SMART SCHOOL

Od školního roku 2015/2016 jsme pro studenty vyššího gymnázia zařadili do výuky nový projekt – SMART SCHOOL.

Smart School má za cíl vytvořit pro studenty EKO GYMNÁZIA inspirativní prostředí díky setkávání, přednáškám a workshopům s osobnostmi z praxe – se vzdělanými, pracovitými a slušnými lidmi, kteří jsou elitou ve svém oboru. Prostor školy je využíván pro prezentaci různých druhů povolání a nových, perspektivních a inovativních oborů. Škola se tímto krokem přizpůsobuje rychle se měnícímu světu.

Studenti díky Smart School získají praktické znalosti a dovednosti, naučí se nové metody práce, řešení úkolů a problémů, které mohou využít při dalším vzdělávání či v praxi. Edukativním cílem projektu je posílení dovedností studentů jako jsou aktivita, komunikativnost, prezentace, naslouchání, spolupráce, kreativita, samostatnost, zodpovědnost, kritické myšlení.

Akce 2017/18:

iKID

Skupina šesti terciánů EKO GYMNÁZIA BRNO v letošním školním roce zvítězila v žákovské startupové soutěži iKID se svým projektem Pocket Shares. Studenti vytvořili webovou stránku a nyní pracují na aplikaci, jež má na základě fiktivního obchodování na kapitálových trzích učit žáky finanční gramotnosti. Výhrou byla návštěva centrály Facebooku a Googlu v irském Dublinu.

Projekt Pocket Shares zaujal také mnohá média: ForbesČeský rozhlas (čas 6:30), KPMGBrnenskoDnes.cziDNES.cz

Innovative Kid je vzdělávací projekt založený na principu zážitkového učení, který organizuje společnost KPMG. Ukazuje, jak usměrňovat přirozenou dětskou kreativitu k vymýšlení užitečných inovací. Děti si prakticky vyzkouší, jaké to je zakládat start-up a mít svůj vlastní byznys, a to od fáze vymýšlení a plánování až po skutečnou realizaci a propagaci.

Soutěž započala Kick-off workshopem neboli kreativním odpolednem, dále se žáci zúčastnili exkurze na Burze cenných papírů v Praze a do investiční společnosti RSJ. Soutěžící také absolvovali workshop prezentačních dovedností. V červnu všechny týmy čekalo závěrečné finále v Microsoftu, kde prezentovali své podnikatelské projekty před odbornou porotou. V den finále si lidé z Microsoftu připravili pro soutěžící workshop na téma využití aplikací Microsoftu a také inspirativní prohlídku nových pražských kanceláří této společnosti. Soutěž byla zakončena závěrečným setkáním „Follow-up“ všech soutěžících s dalšími workshopy a nechyběla ani pizza párty na střeše.

I-DAY

30. 1. 2018 se na našem gymnáziu uskutečnil druhý ročník projektového dne I-Day. I-Day má za cíl vytvořit pro studenty EKO GYMNÁZIA inspirativní prostředí díky exkurzím, setkávání, přednáškám či workshopům s osobnostmi z praxe. Studenti byli vysláni na 7 exkurzí a ve škole proběhlo 5 workshopů, které si pro ně připravili rodiče našich studentů a inspirativní podnikatelské osobnosti.

Více informací naleznete na stránce I-Day.

O tom, jak celý den proběhl, si můžete přečíst zde.

 

 

 

 

 

Koncept projektového dne I-Day zaujal odbornou porotu a v soutěži inovativních vzdělávacích projektů EDUína 2017 se umístil v Kategorii Zoom na 3. místě.

Firemní dny JMK

Skupina pěti sextánů a čtyř septimánů reprezentovala EKO GYMNÁZIUM Brno na studentské podnikatelské soutěži Firemní dny Jihomoravského kraje. 70 studentů ze středních škol z našeho kraje se rozdělilo do devíti smíšených skupin a řešilo zadání od společnosti ARTIN: Příprava náborové kampaně s využitím chatbota.

Studenti se svými týmy hledali originální nápady, jak zaujmout budoucí zaměstnance a postupně definovali scénáře pro chatbota, odpoledne je čekala závěrečná prezentace a obhajoba jejich projektů před odbornou porotou.

Tým Terezy Hamrlové ze septimy vybojoval 1. místo, tým Ondry Šustka 2. místo a na 3. příčce se umístil tým Kryštofa Otty Fučíka. Žáci se seznámili se s novými kolegy, měli možnost se učit od lidí z praxe, vyzkoušet si práci s chatbotem i rozvíjet své dovednosti.

JA CITI Mezinárodní Innovation Camp

Ve středu 18. 10. 2017 se naši studenti Adam Dostál, Jakub Bartoněk, Mária Osuská a Pavel Mrázek zúčastnili JA CITI Mezinárodního Innovation Campu 2017, který pro studenty středních škol uspořádaly nezisková vzdělávací organizace JA Czech a CITI Bank. Innovation Camp je soutěž pro středoškoláky, jež mají za úkol sestavit podnikatelský plán z oblasti sociálního podnikání ve spolupráci s mentory – odborníky z praxe. Během celého dne týmy hledaly možné projekty, vymýšlely podnikatelské plány, připravovaly rozpočty a také prezentace projektů. Následně své prezentace přednesly před odbornou porotou.

Spolupráce s odborníky z praxe

V úterý 20. 2. 2018 jsme na našem gymnáziu přivítali armádního generála Ing. Jiřího Šedivého z CEVRO INSTITUTU, který si pro naše studenty připravil přednášku „Bezpečnostní hrozby ČR“. Studenti se dozvěděli, jaké jsou nejčastější cesty migrantů směřujících do Evropy, z jakých zemí k nám přicházejí a jaké jsou důvody opuštění jejich země. Dále pan generál navázal přednášku popisem problematiky Balkánu, důsledků amerických voleb a popisem hrozeb, které vycházejí z Ruska. Díky velmi fundovanému výkladu, obrovským zkušenostem a znalostem přednášejícího a také mnoha příkladům získali naši studenti přehled o současných bezpečnostních rizicích.

V pondělí 20. 11. 2017 proběhlo setkání žáků sexty a septimy s bývalým žákem naší školy Borisem Odložilíkem. Studuje pátý ročník Jaderné a fyzikálně inženýrské fakulty ČVUT v Praze, a tak krátce o možnostech studia a akcích pro studenty hovořil. V další části se věnoval tématům, se kterými se setkal při studiu – radioaktivitě kolem nás, druhům záření, vlivům na jednotlivé materiály, využití v medicíně. Poslední část přednášky zaměřil na svoji práci v ELI (Extreme Light Infrastructure). V tomto laserovém centru pracuje při studiu na škole a dělá zde svoji diplomovou práci.

 

Výuku finanční gramotnosti jsme na jaře 2018 podpořili dvěma projektovými dny a přednáškou odborníka z praxe. Pro studenty sexty a septimy si odborníci z ČSOB připravili semináře s tématy Rodinný rozpočet a Kybernetická bezpečnost. Žáci tercie zase zhlédli přednášku Ing. Radka Schmieda, partnera společnosti IMAP Redbaenk. Dozvěděli se, co je RPSN sazba a že mnohem důležitější, než porovnávání sazeb, je používat zdravý selský rozum, maximalizovat vlastní zdroje a optimalizovat zdroje cizí.

Studenti kvinty si užili projektový den s názvem Rozpočti si to od společnosti Yourchance. Studenti byli rozřazeni do týmů, vymýšleli vlastní projekty, čekala je simulace pohovoru s investorem a kariérovým poradcem, učili se nové metody, získávali znalosti a rozvíjeli dovednosti a na závěr prezentovali projekty před odbornou porotou.

Ve školním roce 2017/18 žáci obou prim absolvovali preventivní program „Hasík CZ – Výchova dětí v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva“. Paní Dočkalová a pan Pokorný společně se žáky zopakovali důležitá telefonní čísla. Řekli si také, jak se chovat při požáru, jaké existují typy hasicích přístrojů a kdy se který z nich používá. Poslechli si ukázky sirén. Bavili se o únikových cestách nejen ve škole, ale i doma, v hotelu,… V průběhu června žáci navštívili hasičskou zbrojnici.

  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pro primány byly také připraveny dva projektové dny o bezpečnosti a rizicích na internetu a na sociálních sítích. První seminář vedli lidé z projektu E-bezpečí při Univerzitě Palackého a druhý realizovali lektoři projektu „Vlastním směrem“.

  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Studentské volby

Ve školním roce 2018/17 si studenti kvinty, sexty a septimy mohli vyzkoušet volby „nanečisto“. Zapojili se do projektů Studentské prezidentské volby 2017 a Studentské parlamentní volby 2017, které pořádají organizace Jeden svět na školách a Člověk v tísni.


Akce 2016/17:

The Social Innovation Relay

The Social Innovation Relay (SIR)  je mezinárodní vzdělávací projekt motivující studenty k vymyšlení inovativního podnikatelského řešení konkrétního společenského, nebo sociálního problému. Partnerem projektu je společnost NN Group zabývající se především pojišťovnictvím a správou investic.

Do finále této soutěže, které se konalo v Prague StartUp centru, se probojoval tým GetOut našich sextánů (Tadeáš Aulehla, Jakub Bartoněk, Adam Dostál, Matěj Slávik).

Popis podnikatelského nápadu GetOut:

Lidé stále hledají důvod, proč nezačínat cvičit, nechodit ven a nesetkávat se s novými lidmi. Rozhodli jsme se tyto stereotypy vyvrátit! Protože si myslíme, že zdravý životní styl a s ním spojená strava a sport jsou velmi důležité pro dobrou fyzickou i psychickou stránku člověka, přicházíme s nápadem na vytvoření komunity lidí jak už sportujících, tak nesportujících pomocí sociálních medií. Sportování v komunitě zvyšuje motivaci i výkon.

Našim cílem je ukázat obyvatelům Brna, jak žít zdravěji, sportovat, při tom poznávat nové lidi a zároveň je k tomu namotivovat.

„Najděte si sport, tým, klub, kamaráda pomocí naší platformy a pojďte s námi ven! GetOut! Sdílejte s námi Vaše úspěchy a motivujte ostatní k lepším výkonům!“

Innovation Camp

Ve středu 26. 4. 2017  se naši studenti Adam Dostál, Tadeáš Aulehla, Jakub Bartoněk a Ondřej Šustek zúčastnili Innovation Campu 2017, který pro studenty středních škol uspořádaly nezisková vzdělávací organizace JA Czech a NN Životní pojišťovna a NN Penzijní společnost ve spolupráci s Fakultou mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze.

Jednalo se o naprosto unikání soutěž, kdy studenti, rozdělení do týmů, měli za úkol sestavit podnikatelský plán z oblasti sociálního podnikání ve spolupráci s mentory – odborníky z NN. V letošním ročníku bylo vyhlášeno téma: Mladí mladým dávají šanci na lepší život.

Během celého dne týmy hledaly možné projekty, vymýšleli podnikatelské plány, připravovali rozpočty a také prezentace projektů. Následně své prezentace přednesli před odbornou porotou.

Týmu Help 4 young, jehož členem byl sextán Tadeáš Aulehla, se podařilo vybojovat 3. místo. Projekt Help 4 young si dal za cíl s využitím mobilní aplikace pomoci mládeži v těžkých životních situacích, kterými jsou rozvod, stalking či šikana.

I-Day

Zajímá Tě, jaké povolání mají rodiče Tvých spolužáků, co je náplní práce copywritera nebo jak probíhá vývoj aplikací?

Přihlas se do kurzů, které jsme pro Tebe připravili v pondělí 15. 5. 2017!

Projektový den s názvem I-Day – Inspirace, Informace, Inovace, Interakce obsahuje 2 exkurze a 8 workshopů, které si pro Tebe připravili odborníci z praxe.

 

Více informací nalezneš na stránce I-Day.

O tom, jak celý den proběhl, si můžete přečíst zde.

 

 

 

Social Impact Award

IMG_4452

V únoru navštívila naši školu paní Irena Ošťádalová, ředitelka Impact HUB Brno, aby studentům sexty a septimy představila program SIA – Social Impact Award a zasvětila je do problematiky sociálně prospěšného podnikání.

Social Impact Award je jeden z nejrozsáhlejších akceleračních a vzdělávacích programů v oblasti společensky prospěšného podnikání v Evropě. Je určen pro studenty, kteří chtějí rozjet svůj byznys a tím měnit svět k lepšímu. Je možné se přihlásit s nápadem, ale také s již fungujícím startupem. Účastníci během letních prázdnin projdou něco jako stáž s nejlepšími mentory a konzultanty v oboru. Sami se prostřednictvím worskhopů naučí na svůj záměr podívat podnikatelským pohledem. Na konci čeká nejlepší tři finanční ocenění.

Extra třída

Letošní kvarta se také přihlásila do programu Extra třída, kde má za úkol vymyslet a zrealizovat něco, co prospěje lidem z jejich okolí. Studenti se rozhodli, že se pokusí změnit prostředí škol, tak aby se žákům ve školách lépe studovalo. Odborné komisi se nápad našich studentů líbil a tak se mohou pustit do práce!

Své nápady konzultovali během brainstormingu s paní architektkou Miroslavou Zadražilovou. Čeká je workshop o marketingu a také spolupráce s designerkou Janou Krahulcovou.

Studenti zjistili, že ve školách nejvíce chybí odpočinkové či relaxační zóny a také zajímavá grafika na stěnách. Co všechno v letošním školním roce mají v plánu, se dozvíte z následujícího videa:

Průběh celého projektu můžete sledovat na nástěnce Extratřídy a také na Facebooku.

Soutěž a podnikej

Soutěž a Podnikej je projekt pro studenty středních škol, kteří mají zájem o inovativní řešení problémů a tvorbu svého vlastního podnikání ještě na střední škole a později při svém dalším studiu či praxi. Smyslem soutěže je umožnit středoškolským studentům mít svůj sen a hlavně jej realizovat, tak vytvořit generaci sebe motivovaných, samostatných lidí, kteří se aktivně zapojí do života.

Pavel_Mrazek_a_Krystof_Otto_Fucik

V pátek 20. 1. 2017 se naši studenti Pavel Mrázek a Kryštof Otto Fučík zúčastnili republikového finále soutěže Soutěž a podnikej, kam postoupili jako vítězové regionálního finále v Brně. Kluci se v Praze umístili na 4. místě se svým podnikatelským plánem SMART LAVICE.

 

 

 

 

img_4243V soutěži se dařilo také našemu 2. týmu – podnikatelskému projektu TIDY WORLD Julie Caesarové a Marie Osuské. Holky vybojovaly na regionálním finále 3. místo.

Oba týmy vyhrály vouchery na konzultace pro začínající podnikatele s odborníky z Jihomoravského inovačního centra. Své podnikatelské plány zpracovávali společně se svými mentory, odborníky z praxe.

 

 

 

Více informací o projektech našich studentů a o regionálním finále naleznete na webu Soutěž a podnikej nebo také v deníku iDnes.cz, v Brněnském deníku nebo na  iPodnikatel.cz.


Akce 2015/16:

Tvořivý Hackathon

Pro první workshop projektu SMART SCHOOL jsme zvolili Tvořivý Hackathon. Lidé z komunitního inkubátoru pro inovativní vzdělávací projekty během celodenního workshopu učili studenty přistupovat k problémům a úkolům tvořivým způsobem. Cílem bylo přivést studenty k pozitivnímu přístupu ke vzdělávání, k pochopení, že se vzdělávají nejen ve škole, ale i při sportu, v zájmových kroužcích, při cestování nebo běžných činnostech. Studenti si během celého dne mohli vyzkoušet, jak pracovat s různými metodami řešení úkolů – design thinking, brainstorming, myšlenkové mapy. A co řešili? Jak se dá domalovat sušenka, jakou osobou by chtěli být za 10 let, jaké by chtěli mít dovednosti a znalosti a jak se tyto dovednosti dají naučit a jak jich dosáhnout. Děkujeme Lee, Veronice a Jakubovi z EduHacku! Studenti z celé akce zpracovali krátké video.

Law in action

img_1273Lidé z advokátní kanceláře HLADKY.LEGAL a z Exekutorského úřadu si pro naše studenty připravili workshop Law in action. Cílem workshopu bylo naučit studenty, jak správně postupovat v případě exekuce a jak předcházet těmto situacím. Nejdříve studenti shlédli praktickou ukázku exekutorského zásahu – předem připravenou scénku, kdy exekutoři vymáhali dlužnou částku u jejich vyučujícího. Následně se pustili do řešení modelových situací. Během dopoledne se studenti naučili, jak pracovat se smlouvami, jak řešit situace, které při jejich plnění vzniknou, a získali spoustu důležitých informací z oblasti práva.

Kybernetický polygon MU

Žáci primy – septimy se účastnili přednášky v Kybernetickém polygonu Masarykovy univerzity, kterou pro ně připravili společnost SODAT software a Network Security Monitoring Cluster. Dozvěděli se nové poznatky z oblasti zabezpečení a útoků na personální počítače, o moderních nevojenských zásazích do struktury státu a právních dopadech takového jednání.

ABB

Žáci sexty a septimy navštívili výrobní závod Brno pro VVN (velmi vysoké napětí) zapouzdřené vodiče. Po přivítání a úvodním proslovu ředitele pana Ing. Karla Endlichera byli vedoucím provozu panem Němečkem pomocí krátké prezentace seznámeni s postupem výroby, bezpečnostními pravidly, organizací mezinárodní spolupráce firmy ABB. Poté, rozděleni do dvou skupin, prošli celou výrobu – od přivezení jednotlivých komponentů, přes jejich kontrolu, svařování (největší linka v ČR), RTG kontrolu, vysokotlakou kontrolu pomocí helia, čištění, práškové lakování, montáž až po expedici. Podívali se také do kanceláří, inženýrského a vývojového oddělení. V poslední části měli zájemci možnost vyzkoušet si jednoduchou montáž a také se za nimi přišli zaměstnanci všech oddělení podělit o své profesní zkušenosti (jakou školu studovali, na jakých postech pracovali,…).

Reklama

reklamaCVČ Legato  Studio Lávka hostilo naši tercii a nabídlo jí výukový program „Reklama“. Ve skupinové práci se studenti doslova vyřádili. Na vylosované téma vytvořili reklamu pro televizi, rádio a bilboard. Na vlastní kůži poznali, jak by měla vypadat kvalitní reklama, ale také se seznámili s dopadem negativní reklamy. Mediální výchova v praxi rozhodně zaujala.

 

Public Relations

V rámci výuky mediální výchovy navštívili studenti septimy Studio Legato, které připravuje výukové programy pro školy. Náplní byl program Public relations. Ve skupinové práci si studenti zábavnou formou vyzkoušeli pozici tiskových mluvčí, investigativních novinářů nebo zástupců firem propagujících své výrobky. Výstupem je krátká novinová publikace a záznam jejich „snažení“ na DVD. Získané zkušenosti  je určitě obohatili a pomohou jim v dalším studiu.

Extra třída

32Studentům kvarty jsme na počátku školního roku nabídli účast na projektu Extra třída vzdělávací společnosti EDUin a Nadačního fondu Tesco. Studenti měli za úkol vymyslet a sami zrealizovat nápad, který by pomohl, aby se lidem z okolí školy lépe žilo. Žákům se nelíbilo prostředí v okolí zastávky tramvaje a trolejbusu nedaleko školy. Rozhodli se zde opravit zeď, která byla nepěkná, posprejovaná. Její obnova měla zpříjemnit cestu každému, kdo tudy projde nebo projede.

Během prvního pololetí studenti zpracovávali celý plán projektu pomocí metody projektového řízení. Následně museli získat mnohá povolení od městského úřadu, Brněnských komunikací, Magistrátu města Brna. Žáci připravili tři grafické návrhy a poprosili místní obyvatele, aby si zvolili návrh, který mají zrealizovat. Díky této důkladné přípravě se mohli na konci května pustit do samotné opravy zdi. Nejdříve zeď o rozloze 300 m2 natřeli na bílo a v dalších dnech na zeď malovali cihličky, sprejovali obrázky a motivační hesla.

Studenti se díky tomuto projektu naučili lépe spolupracovat, respektovat názor druhých, jednat s úřady, komunikovat, být kreativní, ale také malířské a sprejerské techniky a samozřejmě základy marketingu a PR.

Průběh celého projektu včetně práce na zdi můžete sledovat na FB stránce Graffity Wall. O jejich aktivitě byl také natočen dokument: